Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Merkezi (YÜGİM) ve Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü'nün ortak organizasyonuyla Yalova'da iş dünyası ile üniversite öğrencileri bir araya geldi. Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde gerçekleşen 'İş Zirvesi' konferansıyla öğrencilerin iş hayatını daha yakından tanımaları amaçlandı. İş hayatını temsil eden kurum ve firmalar öğrencilerin görüş ve beklentilerini aldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen programa  Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel, Yalova Aktif Sanayiciler ve İşadamları Derneği (YASİAD) Başkanı Birol Önderoğlu, Yalova Sanayiciler Derneği Başkanı Fikri Demirel, Yalova Gemi Sanayicileri Derneği Başkanı Behram Kavlak, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Süheyla Uzuneser, İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Anıl Dinçer, İş-Kur İl Müdürü Erhan Dede ile birlikte çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Program Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kurt'un konuşmaları ile başladı. Ardından YÜGİM Müdürü Doç. Dr. Selim Özdemir bir konuşma yaptı. İş hayatının tecrübelerini öğrencilere aktarmak istediklerini söyleyen Özdemir, "Biz burada anlamlı tecrübelerin iş hayatına aktarılmasını bekliyoruz. Üniversitelerde bilgi üretiliyorsa bunun toplumsal bir fayda sağlaması gerekiyor. Girişimcilik, iş fikirlerinin cesaretle uygulanmasıdır. Yükselen piyasalar yeni bir girişimcilik çağının habercisi. Avrupa Birliği'nde 10 kişiden biri girişimci olurken Türkiye'de 20 kişiden biri girişimci olmaktadır. Bu anlamda AB'nin altındayız. Neden girişimcilik sayısında bir azalma var diye sorabilirsiniz. Kamu çalışanı sayısında artış, AVM sayısındaki artış ve ithalat artışı var. Krizden krize sarsılan bir dünyamız var. Bundan etkilenmemek için yeni şeyler yapmak lazım" dedi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu da konuşmasında "Yalova Üniversitesi olarak esnek merkez hareketli hedefimizin en somut örneğini görüyoruz. Öğrencilerimizin ufkunu açmak istiyoruz. İş dünyası, üniversite ve kamuyu birleştirdiğinizde bu herkesin ufkunu açar. Eskiden büyük balık küçük balığı yutuyordu. Şimdi hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Biz öğrencilerimizi hayata hazırlamak için iş dünyasının tecrübesini ve kamunun da desteğini alarak yeni ufuklara koşmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.

YTSO Başkanı Celal Özel de konuşmasında girişimciliğin önemine değindi.Dünya ekonomisine değinen Özel 
"Bugün gelişmiş ülkelere baktığımızda görüyoruz ki, bu ülkeler ekonomik gücünü girişimcilikten alıyor. Bunun en iyi örneğini Japonya'da görüyoruz. 120 milyon nüfuslu Japonya'daki 6 milyon girişimci ülkenin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almasını sağlıyor. Ülkemizin de insan gücü kalitesi, bilgi birikimi, teknolojik altyapısı ve güçlü sanayisiyle koyduğu hedeflere ulaşması yakındır” ifadesini kullandı.
Üniversitelerin bulundukları şehir için fırsatlar için önemli kaynaklar olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Özel, "Üniversiteler bulundukları şehirlerin için insan kaynakları, bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli bir kaynaktır. Türkiye'de birçok üniversite var ancak siniz üniversitenizi ayrıcalıklı kılan sanayi ile işbirliği, iş dünyası ile işbirliği olduğuna inanıyorum. Yalova Üniversitemizin şehrimizin ve ülkemizin hedeflerine ulaşmada çok doğru adımlar atıyor" dedi.

Başkan Özel'in konuşmalarının ardından Yalova Aktif Sanayiciler ve İşadamları Derneği (YASİAD) Başkanı Birol Önderoğlu, Yalova Sanayiciler Derneği Başkanı Fikri Demirel ve Yalova Gemi Sanayicileri Derneği (YAGESAD) Başkanı Behram Kavlak birer konuşma yaptı.Programın ikinci oturumda ise Yalova'da girişimcilik ve inovasyon konuları masaya yatırılıdı.Yalova'nın markaları olan yalova Sütlüsü, yalova Geceleri Kolonyası, Hobim İşim Olsun Projesi ve Akkim fabrikası temsilcileri birer sunum yaptı.Program mini kariyer fuarı ile tamamlandı. 

Etiket: İş Zirvesi '12